Kurs rehabilitacja kardiologiczna w praktyce zostało podzielone na dwa dni szkoleniowe, które były przeplatane ze sobą częściami teoretycznymi i praktycznymi. Część teoretyczną szkolenia prowadziła dr n. med. Iwona Pyszczek – specjalista rehabilitacji medycznej z wieloletnim doświadczeniem klinicznym, wykładowca akademicki lekarz rehabilitacji w Oddziale Rehabilitacji Kardiologicznej Szpitala Wojewódzkiego im. M.Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim. Część praktyczno-teoretyczną, prowadził mgr Jakub Tracz- specjalista fizjoterapii, wieloletni pracownik Oddzialu Rehabilitacji Kardiologicznej Szpitala im. M.Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim, obecnie pod szyldem „kardiofit fizjoterapia edukacja trening”, instruktor, szkoleniowiec NordWalk, utytułowany maratończyk.

 

Pierwszy dzień szkolenia rozpoczął się od omówienia ogólnego pojęcia rehabilitacji kardiologicznej. Prowadzący dokładnie omawiali model rehabilitacji począwszy od zadaniowości zespołu terapeutycznego do wskazań i przeciwwskazań. Gdy to zostało przedstawione kolejnym elementem była kwalifikacja pacjenta z ostrym zespołem wieńcowym oraz postępowanie w procesie rehabilitacji. W tym dniu kursanci dowiedzieli się o modelach i etapach rehabilitacji kardiologicznej oraz jej celach i zadaniach. Nie zabrakło również metod diagnostycznych i jednostek pomiarowych, które są niezbędne w pracy z pacjentem kardiologicznym, które służą do oceny jego możliwości wysiłkowych. Po kilku godzinnej nauce przyszła chwila rozprężenia dzięki zajęciom praktycznym, które posłużą nam w poszczególnych elementach usprawniania pacjenta kardiologicznego. Po treningu przyszedł czas na przerwę obiadową, po której wróciliśmy do analizowania treningu wysiłkowego.

Drugiego dnia szkolenia prowadzący skupili się w dużej mierze na zawałach serca jego patogenezą i patofizjologią. Temat ten został rozwinięty o badania diagnostyczne, różne typy stymulatorów serca oraz rehabilitacje dopasowaną pod poszczególny rodzaj stymulatora. Po przerwie obiadowej zabraliśmy się za ćwiczenia praktyczne, w których samodzielnie planowaliśmy i wyznaczaliśmy model rehabilitacji pod konkretny typ pacjenta, który był zapewniony dla każdego z uczestników. Prowadzący bardzo chętnie odpowiadali na pytania i rozwiewali wszelkie niejasności.

 

Wiedza podczas szkolenia była przekazywana w sposób prosty i zrozumiały, a wplatane elementy praktyczne dodawały rozluźnienia grupie co powodowało „odświeżenie” umysłu.  Rehabilitacja kardiologiczna w praktyce dopiero raczkuje i świadomość jej potrzeby jest niska. Świadczy o tym ilość oddziałów w Polsce gdzie jest dostępna rehabilitacja kardiologiczna. Mimo to poziom wiedzy prowadzących mógł zaskakiwać. Nad częścią organizacyjną świetnie zapanowała firma TROMED.

Podsumowując, szkolenie warte uwagi dla osób pracujących lub chcących zacząć prace z pacjentami kardiologicznymi. Jedyny minus kursu to taki, że jest organizowany dwa razy w roku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *