psycholog Dominika Mastalerz

Często do fizjoterapeutów trafiają pacjenci w ciężkim stanie. Mimo naszych usilnych starań niekiedy  choroba nie pozwala na pełne odzyskanie sprawności. 

Po kilku cyklach rehabilitacji mamy do czynienia z zatrzymaniem efektu terapeutycznego, które nie wiąże się z brakiem kompetencji fizjoterapeuty, lecz z możliwościami organizmu pacjenta. 

Jak powiedzieć pacjentowi, że już nie odzyska sprawności? Jak to zrobić by pacjent się nie załamał i chciał dalej wykonywać polecenia swojego fizjoterapeuty?

Odpowiedź na to pytanie przybliży psycholog Dominika Mastalerz.


Przekazanie pacjentowi „trudnej prawdy” o jego stanie zdrowia jest sprawą nader ważną i wymagającą wyczucia. Jednakże czy „prawdą” jest powiedzenie choremu: „ już nigdy….”?
Czy mamy prawo odbierać komuś wiarę i nadzieję w wyzdrowienie? Czy jesteśmy wszechwiedzący co do spraw ostatecznych?

Moim zdaniem NIE.

Zanim się coś tak ważnego powie,warto pamiętać, że połączenie rzetelnej informacji na temat stanu zdrowia, przy jednoczesnym pozostawieniu choremu iskierki nadziei, nawet kiedy racjonalnie patrząc na stan pacjenta nie ma na to szans…jest połączeniem idealnym. Nadzieja daje każdemu choremu chęci do dalszej pracy nad sobą przez co szansa na poprawę zdrowia wzrasta. Dzięki nadziei możliwe jest uruchomienie w człowieku często nieznanych sił i potencjałów. Każdy człowiek ma swoje nieodkryte zasoby, z których może w odpowiednich warunkach skorzystać…trzeba tylko umieć odnaleźć do nich drogę…
                                                           Psycholog: Dominika Mastalerz