Seks wspomaga trening?

Wiele osób zastanawia się czy podczas treningu siłowego i okresu budowania masy mięśniowej uprawianie seksu jest wskazane. W tym krótkim artykule przedstawię jak na to wszystko reaguje nasz organizm i czemu seks wspomaga trening.

Głównym hormonem wzrostu mięśni jest testosteron. Podczas ostrego treningu jego poziom znacznie wzrasta przez co ochota na seks staję się większa. Z badań wynika, że u zdrowego mężczyzny trenującego na siłowni wskazane jest uprawianie seksu przynajmniej raz w tygodniu. Wiąże się to z tym, że przy braku wytrysku poziom testosteronu utrzymuje się przez 6 dni a 7 znacznie się obniża co powoduje zmniejszenie efektywności treningowej.
Nie należy się zatem wstrzymywać, gdyż wysoki poziom testosteronu i niezaspokojenie powoduje wzrost hormonu stresu, czyli kortyzolu. Nie martwcie się o ile kortyzol jest szkodliwy dla mięśni, tak prolaktyna uwalniana z nasieniem niweluje jego działanie. Specjalnie tutaj nie dałem słowa seks, lecz uwalnianie nasienia. Także drogi miłośniku siłowni nie musisz się martwić tym, że nie masz dziewczyny if you know what I mean.

 

Kiedy i czy seks wspomaga trening?

Po wytrysku mężczyźni wytwarzają prolaktynę i oksytocynę, która jest odpowiedzialna za rozluźnienie i relaks. Nie ma sensu bezpośrednio po iść na trening, najlepiej odczekać około 5 godzin, gdy wszystko się unormuje i Twój testosteron wróci  na optymalny poziom. Jeśli jesteś już po treningu powinieneś wiedzieć, że badania twierdzą, iż Twój organizm potrzebuje seksu do godziny od zakończenia ćwiczeń i jest tak samo potrzebny do rozwoju mięśni jak białko i węglowodany! Mało tego ma on poprawić naszą odporność immunologiczną i przyśpieszyć regenerację.

Ważna uwaga

Jeżeli nie prowadzisz diety nie szalej, seks powoduje utratę cynku, który jest potrzebny do produkcji testosteronu. Im mniej go masz tym słabiej rozwinie się Twój testosteron.

Produkty bogate w cynk:
  • ostrygi
  • nasiona dyni
  • orzechy
  • arbuz
  • wątroba cielęca
  • gorzka czekolada
  • sezam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.