Ściągacze i stabilizatory dla sportowców

W sporcie zawodowym jak i amatorskim coraz częściej stosowane są ściągacze i stabilizatory dla sportowców.  Najczęściej stosujemy ściągacze na łokieć, kolano, nadgarstek. Jeżeli to nie pomaga zaopatrujemy się stabilizatory.

Czym się różni stabilizator od ściągacza?

Ściągacz to inaczej orteza miękka  stworzona jest z neoprenu, softechu, drytechu, tkanin i dzianin. Stabilizator to tzw. orteza twarda tworzona z carbonu, włókna szklanego, termoplastu lub innych odmian plastiku.

Ściągacze i stabilizatory dla sportowców

Wraz ze wzrostem aktywności fizycznej, wzrósł popyt  na stabilizatory i ściągacze, ze względu na kontuzje sportowców. Niestety większość z nich jest stosowana nie prawidłowo. Ściągacze i stabilizatory dla sportowców nie są alternatywą dla rehabilitacji i nie zapewnią całkowitego powrotu do zdrowia, wręcz przeciwnie stosowanie ich obniża stabilizacje i zwiększa ryzyko ponownego urazu. Z badań wynika, że orteza twarda stosowana funkcjonalnie u osób po uszkodzenia ACL nie daję pełnej gwarancji, że nie dojdzie do ponownego uszkodzenia. Głównym czynnikiem jest brak odpowiedniego umiejscowienia oraz możliwości zsunięcia.Stosowanie stabilizatorów ma sens przy uszkodzeniach stawów skokowych, należy pamiętać, że w chwili skręcenia stopy siła jest tak duża, że ściągacz nie zapobiegnie urazowi.

Kiedy stosować ściągacze i stabilizatory

Używanie stabilizatorów w rehabilitacji jest związane z okresem ostrym bądź okresem pooperacyjnym. Dla kolan wykorzystuje się długie ortezy z zamkiem monocentrycznym bądź policentrycznym, dzięki któremu można ustawić kąt zgięcia i wyprostu. Używane są przeważnie po operacjach stawu kolanowego w pierwszych tygodniach. Ściągacze stosowane są zazwyczaj w zwyrodnieniach lub przeciążeniach. Tego typu ortezy przeważnie są utwardzone jedynie z jedynej strony.

Podsumowanie

Ściągacze i stabilizatory nie zastąpią rehabilitacji

Ściągacze i stabilizatory nie są przeznaczone dla osób zdrowych

Tylko stabilizacja mięśniowo-więzadłowa daje pełny komfort  poruszania

Ściągacze i stabilizatory u sportowców powinny być stosowane w okresie ostrym lub pooperacyjnym.

Zbyt długie stosowanie ściągaczy i stabilizatorów prowadzi do obniżenia stabilności

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.