Podstawy neurorehabilitacji moduł II – TROMED

Kontynuacja I modułu kursu organizowanego przez TROMED Training, którego recenzje możecie znaleźć tutaj.

14725563_1189482104432036_2140005598397660061_n

Opis kursu:

Diagnostyka funkcjonalna u pacjenta po udarze mózgu.

Podstawowe problemy strukturalne i funkcjonalne, propozycje terapii:

a) reedukacja funkcji kończyny górnej: sięganie, chwytanie, manipulowanie

b) reedukacja postawy – kontrola posturalna, pionizacja: zmiany pozycji, aktywności tułowia, balans (testy statyczne i dynamiczne)

c) reedukacja funkcji kończyny dolnej, lokomocja: analiza prawidłowego chodu, analiza mechanizmów chodu patologicznego, badanie segmentarne, „torowanie” fazy podporowej i przenoszenia

d) strategie rehabilitacji: reedukacja funkcji ruchowych, kompensacja kierowana, terapia ruchowa wymuszona koniecznością, metody neurofizjologiczne

e) przykłady terapii pacjentów po udarze mózgu w okresie wczesnej i wtórnej rehabilitacji

Dysfagia:

a) przyczyny, objawy, konsekwencje zaburzeń połykania

b) testy połykania, ocena zaburzeń połykania, wytyczne

c) zasady bezpiecznego karmienia, kryteria doboru konsystencji pokarmów oraz instruktaż dla rodziny

d) strategie terapeutyczne: adaptacja posturalna (mobilizacja żuchwy, mięśnia 2 brzuśćcowego, MOS), ćwiczenia miofunkcyjne, stymulacja sensoryczna łuków podniebiennych i tylnej ściany gardła)

e) specjalne techniki ułatwiające połykanie.

Wyroby medyczne dla pacjenta po udarze -możliwości i ograniczenia.

14800277_1491879384174542_624266233_o

Prowadzące:

dr n. med. Magdalena Pruszyńska – specjalista fizjoterapii, asystent Kliniki Neurologii i Udarów Mózgu USK im. WAM w Łodzi oraz Kliniki Rehabilitacji Ortopedycznej i Pourazowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (staż pracy ponad 15 lat – były asystent Kliniki Rehabilitacji i Medycyny Fizykalnej UM, Oddziału Udarowego z Wczesną Rehabilitacją Neurologiczną WSS im M. Kopernika w Łodzi i wielu innych).

mgr Monika Wutke – specjalista fizjoterapii, oligofrenopedagog i terapeuta zajęciowy specjalizujący się w neurorehabilitacji dzieci i dorosłych (staż pracy 15 lat m.in. w oddziale rehabilitacji neurologicznej oraz ogólnoustrojowej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Zgierzu, Ośrodku Wczesnej Interwencji w Zgierzu oraz Poradniach Rehabilitacyjnych dla dzieci w Łodzi).

mgr Ewa Świątek – fizjoterapeuta, terapeuta zajęciowy z ponad 10-letnim doświadczeniem pracy z pacjentami neurologicznymi. Koordynator zespołu wczesnej rehabilitacji neurologicznej w Regionalnym Centrum Profilaktyki i Leczenia Udarów Mózgu, Oddział Udarowy z Wczesną Rehabilitacją Neurologiczną w WSS im. Kopernika w Łodzi.

14720351_1189488864431360_7185024710934419501_n

Recenzja:

W porównaniu z pierwszym modułem zajęcia były ukierunkowane typowo praktycznie. Mogliśmy rozwinąć swoje umiejętności nabyte podczas pierwszego modułu oraz otworzyć szerzej umysł na rozwój koncepcji. Kurs został uzupełniony o terapie manualną oraz pracę z żuchwą i jej stawami. Prowadząca wykonywała na uczestnikach poszczególne techniki, aby każdy mógł odczuć ją na sobie. Po raz kolejny organizator i prowadzące zadbały o pacjenta po udarze, co pozwoliło na realną możliwość wykorzystania nowej wiedzy. Tak jak w poprzednim module TROMED zadbał o wszystkie najpotrzebniejsze materiały, salę, catering i miłą atmosferę. Na sam koniec zostało zaprezentowane nowoczesne zaopatrzenie ortopedyczne stosowane w przypadku udarów. Jestem zadowolony z udziału w kursie i śmiało mogę go polecić wszystkim osobą, które pracują z pacjentami neurologicznymi.

Zobacz: Podstawy neurorehabilitacji moduł I – TROMED

Zaopatrzenie ortopedyczne – Szkolenia TROMED Łódź – http://www.tromed.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.