Następstwa unieruchomienia

Następstwa unieruchomienia mechanizm:

Złamanie -> Wizyta u lekarza ->RTG-> założenie gipsu
Po tym wszystkim przez pewien czas leżycie w łóżku z ograniczoną funkcją chodzenia, po miesiącu zdejmujemy gips i zauważamy, że coś jest nie tak. Osłabienie mięśnia, częściowy zanik włókien co w efekcie powoduje do upośledzenia funkcji kończyny. To są główne następstwa unieruchomienia.

Dlaczego tak się dzieje?

Wiąże się to z pogorszeniem ukrwienia i utlenowania tkanek i narządów. Już po 3 tygodniach unieruchomienia wydolność maksymalnego pochłaniania tlenu obniża się o 13-22% . Zwiększa się ilość przemian beztlenowych w celu pokrycia zapotrzebowania ustroju w energie.

Układ krążenia

Brak czynności mięśni prowadzi do zastoju krwi, spadku objętości osocza oraz płynów śródkomórkowych i pozakomórkowych.Zmniejsza się ilości krwi krążącej co powoduje obniżenie pojemności wyrzutowej serca przez co tkanki są słabo ukrwione

Układ oddechowy

Unieruchomienia mają niekorzystny wpływ na układ oddechowy. Ograniczenie aktywności fizycznej zmienia tor oddychania, zmniejsza ruchomość klatki piersiowej przez co może prowadzić do zmniejszenia wentylacji płuc nawet o 20-30%. Dochodzi do zaburzenia wymiany gazowej w pęcherzykach płucnych przez co tkanki i krew jest gorzej utlenowana. Włącza się przewaga układu przywspółczulnego efektem jest skurcz oskrzeli i wzmożone wydzielanie gęstego śluzu. Zaleganie tej wydzieliny może powodować wiele dalszych powikłań i chorób takich jak np. astma.

Inne następstwa unieruchomienia ?

Są nimi również udary, choroby metaboliczne, nowotwory, ale także styl życia.

Styl życia

Zgadza się czasem sami sobie to fundujemy. Robimy sobie krzywdę, ciągłym leżeniem przed TV lub siedzeniem przed komputerem, A aktywność fizyczna jest bliska 0. Taki styl życia prowadzi do zaburzeń metabolicznych takich jak:
  • osteoporoza
  • kamica wapniowa
  • neurogenne skostnienia stawowe
Niestety, ale w dzisiejszym czasie większość rodziców tak właśnie wychowuje swoje dzieci. Masowe zwolnienia z Wf-u i wymówki, że dziecko nie chce ćwiczyć, szybko się męczy, poci się i wiele innych. Jak ma się nie męczyć skoro jest grube i jego codzienną aktywnością to jest klikanie myszką, jedzenie pączków i picie gazowanych napoi? Rośnie nam w ten sposób pokolenie kalek, którym komputery zabiorą zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.