Konserwanty

Popularne literki E rozpoczynające się od numeru 200, kończąc na 299 potrafią wyrządzić wiele szkód dla naszego organizmu, jednym słowem konserwanty.
Idealny konserwant to taki, który hamuje rozwój bakterii,jest nietoksyczny,łatwo się wchłania,nie odkłada się w tkance tłuszczowej,jest rozpuszczalny w wodzie,jest bez smaku i zapachu jest tani. Niestety taki rodzaj konserwantów nie istnieje.

 

Najbardziej szkodliwe konserwanty:

 
E 200, E 201, E 202, E 203- kwas sorbowy – stosowane w daniach instant, obiadów gotowych do podgrzania. Jego działanie przyspiesza rozwój bakterii, działa drażniąco na skórę i zakwasza organizm.
 
E 210 – kwas benzoesowy – występuje w konserwach rybnych, przetworach owocowych i pomidorowych. może powodować drapanie w gardle, podrażniać śluzówkę, zakwasza organizm.
 
E 211 – benzoesan sodu – bardzo popularny i dodawany do przetworów owocowych i konserw, oprócz silnych reakcji uczulających jest rakotwórczy.
 
E 214-E 219 – estry kwasu p-hydroksyhenzoesowego – składnik przetworów owocowych,rybnych,warzywnych, estry wykazują mniejsze działanie znieczulające, powoduje wytworzenie metanolu w organizmie.
E 220, E 221, E 227 – bezwodnik kwasu siarkowego(siarczyny) – dodawany do soków owocowych,suszonych warzyw,przecierów pomidorowych,dżemów,marmolad,żelatyny. Niszczy witaminy grupy B, uszkadza błonę cytoplazmatyczną i hamuje procesy obronne krwi.
 
E 236-E 238 – kwas mrówkowych i jego sole -główne składniki to surowe soki owocowe, syropy owocowe hamuje czynności niektórych enzymów, wywołuje methemoglobine, niecałkowicie utlenia się w organizmie.
E 250,E 251,E 252 – azotyny – dodawany do mięs i przetworów mięsnych, stosowany przy produkcji serów. Mogą powodować zatrucia. Obniżają ciśnienie krwi. powodują przejście hemoglobiny w methemoglobinę.
E 280-E 283 – kwas propinowy – jest dodawany do chleba, pieczywa cukierniczego – stosowanie powoduje wzrost glukozy w wątrobie,mogą hamować normalny metabolizm octowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.