Kolana protezowe

Kolana protezowe to ważny element protezy, na który należy zwrócić uwagę podczas jej konstruowania. To od niego zależy w jaki sposób pacjent będzie się poruszał, wchodził po schodach, jeździł na rowerze, biegał czy zakładał nogę na nogę.

Kolana protezowe możemy podzielić na różne sposoby np:

ze względu na ilość osi:

 

  • jednoosiowe
  • wieloosiowe
ze względu na system wykonania:
  • pneumatyczne
  • hydrauliczne
  • elektroniczne

Charakterystyka kolan:

Kolana jednoosiowe to takie, w których ruch odbywa się tylko w jednej osi, (zgięcie,wyprost) nie dając żadnej stabilizacji ani bezpieczeństwa pacjentowi. Ten rodzaj kolan powoli wychodzi z użycia.
Kolana wieloosiowe są to kolana, które biomechanicznie są najbardziej zbliżone do prawdziwego stawu kolanowego. Zapewniają bezpieczeństwo i poczucie komfortu użytkownikowi oraz są przystosowane do różnych aktywności fizycznej od niskiej do wysokiej.Dzięki swojej wielosiowości te kolna łatwo dopasowują się pod różne długości kikuta. Cechą kolan wieloosiowych jest duża możliwość regulacji co daję odzwierciedlenie naturalnego płynnego stereotypu chodu, przez co poruszanie się ulega automatyzacji.
Kolana hydrauliczne ten rodzaj sytemu automatycznie reguluje prędkość zgięcia i wyprostu. Podczas rozpoczęcia fazy przenoszenia skraca się i blokuje ułatwiając uniesienie nogi, i zapewnia wyprost,amortyzacje i stabilność podczas kontaktu pięty z podłożem w fazie podporu. Posiada system bezpieczeństwa, który utrudnia potknięcie się.
Kolona pneumatyczne ich system pozwala na dokładne wyregulowanie prędkości wyprostu i zgięcia co jest mocno ograniczone w typowych kolanach hydraulicznych oraz mniejsze obciążanie kikuta co ułatwia np. schodzenie i wchodzie po schodach czy siadanie, ogranicza drgania i niekomfortowe odgłosy. Przeznaczone dla ludzi aktywnych i średnio aktywnych.
Kolana elektroniczne obecnie najdroższe i najbezpieczniejsze kolana na świecie. Technologie oparte na mikroprocesorach, żyroskopach, oraz niezliczonej ilości czujników. Kolano w pełni zautomatyzowane pozwala dostosować swoją pracę do warunków, w których pacjent się przemieszcza (schodzi ze schodów, jedzie na rowerze porusza się po nierównym terenie). W pełni bezpieczne dostosowane pod każdy rodzaj aktywności. Oprócz automatycznego funkcjonowania kolana posiada możliwość wprowadzania ustawień ręcznych, a także zachowania odpowiednich programów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.