Czym jest ortotyka? Kim jest ortotyk?

Z biegiem czasu wzrosła popularność indywidualnego zaopatrzenia ortopedycznego.  W Polsce jest to dość niszowa dyscyplina o czym świadczy ilość szkół kształcących w tym kierunku. Najbliżej pokrewnym kierunkiem związanym z ortotyką jest fizjoterapia. Fizjoterapeuta uczy się na temat zaopatrzenia ortopedycznego, jego doboru, zastosowania oraz skuteczności w terapii. Jednak nie ma pojęcia na temat jego tworzenia i procesu konstrukcyjnego indywidualnego zaopatrzenia ortopedycznego, a jedyną indywidualną ortezą, o której jest mowa w programie nauczania są gorsety.

Czym jest ortotyka?

Ortotyka jest to nic innego jak nauka i umiejętności, które zajmują się poprawą jakości życia poprzez zaopatrzenie ortopedyczne. W niektórych źródłach odnajdziecie informacje, że indywidualne zaopatrzenie ortopedyczne leczy. Ja osobiście nie zgadzam się z tym określeniem. Z doświadczenia i własnych obserwacji stwierdzam, że ortezy jedynie mogą wspomóc prowadzoną terapie,a nie wyleczyć schorzenie. Co więcej stosowanie ortez z pominięciem terapii może pogłębić wadę i przynieść odwrotny skutek do zamierzonego.

Kim jest ortotyk?

To bardzo ciekawe pytanie, na które w Polsce prawie nikt nie potrafi odpowiedzieć. Ostatnio będąc w jednym urzędzie Pani miała problem, ponieważ wpisując w swój program frazę „ortotyk” z dumą stwierdziła, że to musi być błąd, bo nie ma takiego zawodu. Skończyło się tym, że przez kolejne 20 minut tłumaczyłem jej od A do Z jak wygląda moja praca. Po tym wszystkim, urzędnik dodał do bazy danych ten zawód z adnotacją co to właściwie jest.

 

Ortotyk jest to osoba tworząca i dobierająca indywidualne zaopatrzenie ortopedyczne. Jest to połączenie fizjoterapeuty z rzemieślnikiem. Praca ortotyka rozpoczyna się i kończy w jego gabinecie wg schematu: gabinet-warsztat-gabinet.

W Polsce kształcenie ortotyków praktycznie nie istnieje. Młodzi adepci swoją wiedzę pogłębiają dopiero w zakładzie pracy, ewentualnie na szkoleniach zagranicznych. Co prawda istnieje u nas kilka szkół średnich o profilu technik ortopeda oraz studia podyplomowe z tej tematyki, lecz merytorycznie i ilościowo stoi to w dalszym ciągu na niskim poziomie.

Jedna myśl na temat “Czym jest ortotyka? Kim jest ortotyk?

  • Styczeń 2, 2019 o 12:44 am
    Permalink

    Co myśli Pan o połączeniu fizjoterapii z inżynierią biomedyczną lub technikiem ortopedą? Która opcja jest lepsza? Czy może jakieś studia podyplomowe? Czy takie łączenie kierunków jest opłacalne?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.